Rewelacja! Jaworznicka aplikacja miejska na urządzenia mobilne już działa. Jesteśmy pierwszym miastem w woj. śląskim, które może się pochwalić podobnym rozwiązaniem.

Ta aplikacja to prawdziwa skarbnica wiadomości o Jaworznie. Znaleźć tam można piękne zdjęcia i opisy ciekawych miejsc oraz zabytków, charakterystyki atrakcyjnych turystycznie tras pieszych, kajakowych czy rowerowych, ale też adresy i dane kontaktowe do jaworznickich szkół, urzędów, placówek pocztowych, bibliotecznych filii, przychodni zdrowia, kościołów, czy klubów i obiektów sportowych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Miejska aplikacja mobilna może jednak znacznie więcej.

Miejską aplikację mobilną można określić mianem niezbędnika aktywnego mieszkańca Jaworzna i odwiedzających nas turystów. Zawiera w sobie funkcje interaktywnego przewodnika, mapy, planera podróży i informatora kulturalnego – wymienia zalety aplikacji Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

telefon-komórkowyAplikacja pozwala również szybko i łatwo sprawdzić prognozę pogody dla Jaworzna, zapoznać się z harmonogramem imprez kulturalnych i sportowych czy rozkładem jazdy autobusów PKM. To nowoczesne narzędzie wskaże interesujące nas miejsca i podpowie, która trasa będzie optymalna.

Nową aplikację miejską chwali Judyta Fidzińska, instruktorka nordic walking w Miejskim Centrum Kultury
i Sportu.

Urodziłam się w Jaworznie i wydawało mi się, że dobrze znam miasto, ale przeglądając aplikację, widzę, że jeszcze wiele pięknych miejsc mam do odkrycia. Z aplikacji miejskiej będę korzystać w pracy, ale nie tylko. Bardzo podoba mi się, że przy propozycji trasy podana jest też jej długość. Dzięki temu wiem, gdzie danego dnia mogę zabrać moją grupę. Podoba mi się też, że wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe zebrano w jednym miejscu. To pozwala zaoszczędzić sporo czasu przy planowaniu – wyjaśnia Judyta Fidzińska.

Bardzo wygodna jest też opcja plannera. Gdy jakieś wydarzenie zapiszemy w terminarzu, to aplikacja nie tylko o nim przypomni, ale też wskaże miejsce i wytyczy drogę.

Pomysł, by stworzyć podobne narzędzie zrodził się już kilka lat temu. Chodziło o to, by przydatne i ważne dla mieszkańców informacje o Jaworznie zebrać w jednym miejscu.

Chciałem zaplanować sobie wieczór, sprawdzić, co dzieje się w mieście. Aby przejrzeć dostępną ofertę, musiałem sprawdzać propozycje na wielu różnych stronach internetowych. To było uciążliwe, czasochłonne i niezbyt wygodne. Pomyślałem, że warto coś z tym zrobić i swoim pomysłem zaraziłem innych. W efekcie powstała aplikacja, która mieści rozmaite treści dotyczące miasta, jest też prosta w obsłudze – opowiada Roman Jońca, kierownik referatu kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Autorzy tego przedsięwzięcia deklarują, że aplikacja będzie rozbudowywana i udoskonalana. Chętnie wysłuchają głosów użytkowników. Ocenić aplikację można, wypełniając ankietę, która też się tam znajduje. – aplikacja mobilna jest projektem rozwojowym. Z biegiem czasu będziemy dodawać kolejne funkcjonalności, kierując się w stronę tzw. internetu rzeczy i zwiększenia interaktywności oraz wygody użytkowania – zapowiada Marcin Koziarz, koordynator ds. innowacji i nowoczesnych technologii w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

Mobilny przewodnik po Jaworznie pobrać można za darmo z Google Play lub App Store. Wystarczy zainstalować, go w telefonie, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w naszym mieście.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: