Mnóstwo jaworznian bawiło się w minioną niedzielę, 2 czerwca podczas trzeciej już edycji Byczyńskiego Byka. Jest to jedna z ulubionych imprez mieszkańców, a ich liczny udział świadczy o popularności tego pikniku, który odwiedzili też prezydent Paweł Silbert, jego zastępca Monika Bryl, sekretarz miasta Ewa Sidełko-Paleczny.

Tradycyjnie Byka Byczyńskiego podzielono na dwa etapy: dopołudniowy o charakterze sportowo-rekreacyjnym i popołudniowy o charakterze piknikowym. Już o godz. 9 ponad 100 zawodników wystartowało do 8-kilometrowego marszu nordic walking, a w południe ze stadionu Zgody Byczyna wyruszyli rowerzyści i biegacze. Przez ponad 15 km pedałowało ponad 250 cyklistów, a biegacze pokonali 8-kilometrową trasę. Dla lubiących umysłowe rozgrywki przygotowano turniej szachowy.

W tym roku wprowadziliśmy do części sportowej czwartą konkurencję – biegi, które cieszą się w Jaworznie ciągle rosnącą popularnością. Tradycyjnie przygotowaliśmy konkurencje plastyczne dla dzieci oraz występy dla wszystkich. Mieszkańcy lubią nasz piknik, bo tu zawsze panuje rodzinna, przyjemna atmosfera – zaznacza Anna Lichota, radna, inicjatorka pikniku.

Wszyscy, którzy brali tego dnia udział w konkurencjach, otrzymali pamiątkowe medale, a najszybsi nagrody, które wręczono podczas popołudniowego pikniku. Ta część Byka Byczyńskiego jest zawsze świetną okazją do wspólnej zabawy, integracji między mieszkańcami. Na ten czas płyta byczyńskiego rynku zamienia się w kolorowy plac zabaw. Wokół rozmieszczone były stoiska instytucji i fi rm współorganizujących wydarzenie. Centralnym miejscem zawsze jest scena oraz miejsce przed nią, gdzie odbywają się występy najmłodszych oraz zaproszonych zespołów. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: zespół Byczynianki, dzieci z PM 18, SP 20 oraz Klubu “Niko” (zespół wokalny, gimnastyka artystyczna), zespoły taneczne: Mini – Stars Junior Stars – Inside i Dise Paradise z klubu MCKiS “Podłęże”, Natalia Larysz z zespołem oraz Sargis Davtyan również z zespołem. Mieszkańcom podobał się szczególnie pokaz artystyczny sztukmistrza Bartłomieja Cichały.

Podczas pikniku rozdano nagrody za udział w licznych konkursach, które zawsze towarzyszą tej imprezie. I tak na scenę wywoływano nagrodzonych w: konkursie plastycznym dla dzieci “Byk byczyński w różnych technikach plastycznych”, I Przedszkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej, konkursie dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod patronatem Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta “Żonkil znaczy nadzieja”, konkursie fotograficznym organizowanym przez TPD Miasta Jaworzna pt. “Byczyna, gdzie to jest?” oraz Byku Szachowym.

W trakcie pikniku można było wziąć udział w konkursie ekologicznym, gdzie głównymi nagrodami były talony na ekogroszek wraz z dowozem ufundowane przez TAURON Wydobycie. Dzieci, które bardzo radośnie wypełniały przestrzeń rynku, chętnie brały udział w warsztatach plastycznych, malowaniu buziek, konkursach organizowanych przez PKO BP, grach planszowych. Pomyślano również o spragnionych i łasuchach, na których czekały stoiska gastronomiczne.

Mieszkańcom bardzo przypadły do gustu atrakcje, jakie zawsze przygotowuje się na Byka Byczyńskiego.

Każdego roku bywam na tym pikniku. Jest fajne. Widoczne jest, że odradza się społeczność naszej dzielnicy. Mamy okazję się integrować, porozmawiać z uśmiechem. Całe pokolenia przychodzą na tę imprezę, nie tylko, aby w niej uczestniczyć, ale aby spotkać się ze znajomymi – mówi Katarzyna Halska.

Na trzecią edycję Byka Byczyńskiego zaprosili mieszkańców Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu. To wydarzenie otworzyło cykl festynów Aktywne Dzielnice. Już 9 czerwca spotkamy się na rodzinnej zabawie na rynku w Niedzieliskach. Początek o 16.00.

Tekst: ES

Zobacz także: