Zespół Śpiewaczy Byczynianki świętuje 35-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji w klubie Niko odbędzie się rocznicowe spotkanie. Będzie mnóstwo zaprzyjaźnionych gości, występy i pyszne domowe jedzenie.

Wszystko szykujemy same. Będzie między innymi tort i ciasta oraz kolacja z daniami na gorąco – zapowiada Danuta Dubiel, przewodnicząca Byczynianek.

Zespół już od dawna pilnie przygotowuje się do jubileuszu. Wszystko jest starannie zaplanowane i dopracowane w szczegółach. Nawet piosenka na powitanie gości została specjalnie napisana przez członkinie Byczynianek na tę okoliczność i nie jest to wcale ich autorski debiut.

Pozostaję pod wielkim wrażeniem pasji członkiń zespołu Byczynianki. To świetny zespół i jestem im bardzo wdzięczny za zaangażowanie w pracę artystyczną – mówi Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Oficjalnie grupa istnieje od 1983 roku, jednak już wcześniej zespół działał nieformalnie. Początkowo panie występowały pod nazwą Kazkowe Dziołchy. Nazwa wzięła się od imienia Kazimierza Gąsiora, akordeonisty, który akompaniował im podczas występów. Z czasem nazwę jednak zmieniono. Dziś w zespole jest 20 pań. Podczas występów na akordeonie akompaniuje im Dariusz Fec. To jedyny mężczyzna w tym zespole.

Panie spotykają się regularnie w byczyńskim klubie Niko. Właśnie tutaj co środę mają próby. Jeśli jednak zbliża się ważny występ, to spotykają się częściej.

W naszym repertuarze mamy bardzo różnorodne piosenki. Śpiewamy pieśni ludowe, kolędy i pastorałki czy pieśni patriotyczne. Zdarza się też, ze na konkretne okazje same piszemy piosenki, których później się uczymy i prezentujemy podczas uroczystości. Tak było na przykład podczas dożynek i tak będzie podczas naszego jubileuszu – opowiada szefowa Byczynianek.

Członkinie byczyńskiego zespołu deklarują, że łączy je przede wszystkim wspólna pasja, jaką jest śpiewanie, ale poza tym panie po prostu się lubią.

Zawsze podczas spotkań rozmawiamy o różnych sprawach. Omawiamy występy, planujemy, ale rozmawiamy też o życiu. Czasem dyskutujemy i spieramy się, ale zawsze prowadzi to do wspólnych ustaleń. Często jest też dużo śmiechu i żartów, panuje dobra atmosfera – zdradza Danuta Dubiel.

Aby stać się członkiem zespołu Byczynianki, można wybrać się na jedną z prób, które odbywają się w każdą środę od godziny 17 w klubie Niko. Ostatnio do zespołu dołączyły cztery panie, ale grupa wciąż jest otwarta na osoby obdarzone dobrym głosem i pasją.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: