Dożynki dzielnicowe w Byczynie przyciągnęły tłumy. Rynek i uliczki, które przylegają do głównego placu dzielnicy, w niedzielę szczelnie wypełniły się mieszkańcami.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Dopisała też pogoda.

Takie imprezy integrują mieszkańców i na pewno warto je organizować. Mieszkam na Podłężu, ale w Byczynie mam przyjaciół i dość często tu bywam. Na dożynki przyjechaliśmy całą rodziną. Dzieci szaleją w dmuchanym zamku, a my zachwycamy się smakiem chleba ze smalcem – mówi Krzysztof Kapłon, uczestnik niedzielnych dożynek w Byczynie.

Święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej. Nabożeństwo odprawiono na scenie ustawionej na byczyńskim rynku. Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna zabawa. Dożynkowym chlebem mieszkańców częstowali między innymi: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Monika Bryl, wiceprezydent miasta oraz Anna Lichota, jaworznicka radna.

Dzielnicowe dożynki w Byczynie to jedna z imprez wpisujących się w program Aktywnych Dzielnic, toteż organizatorzy zadbali o to, by atrakcji nie zabrakło. Na scenie zaprezentowały się panie z zespołu śpiewaczego Byczynianki. Publiczność bawiły też występy taneczne i wokalne przygotowane przez dzieci z okolicznych placówek oświatowych. Dla najmłodszych jaworznian przygotowano dmuchany zamek. Była też wiejska zagroda, gdzie dzieci mogły zobaczyć między innymi krowę i dowiedzieć się, skąd bierze się mleko. Swoje stanowiska miały też Miejska Biblioteka Publiczna, pszczelarze i przedstawiciele związku łowieckiego, którzy częstowali jaworznian chlebem ze smalcem z dzika i ogórkami kiszonymi. Przysmaki robiły prawdziwą furorę. Długa kolejka smakoszy ustawiała się po lody. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się inne smakołyki. Uwagę jaworznian przyciągała też wystawa fotografii.

Kolejna impreza organizowana w ramach cyklu Aktywne dzielnice odbędzie się już w najbliższą sobotę, 15 września. Tym razem bawić się będziemy na Górze Piasku, przy Szkole Podstawowej nr 9.

Tekst: GD

Zobacz także: