Bywalcy jaworznickiej książnicy świadkami niezwykłego happeningu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu BODYPAINTING-BOOK jaworznicki artysta, Marian Folga, zaprosił na pokaz body paintingu i tańca. Przygotowania do tego niezwykłego widowiska odbywające się w przestrzeniach biblioteki trwały od rana i zajęły biorącym udział w projekcie ponad 8 godzin.

Pomalowanie na ciałach dwóch modelek, którymi były Natalia Młynarz i Weronika Brandys, regałów z książkami zajmuje sporo czasu. W tym projekcie wzięły udział dziewczyny z teatru tańca Dyemotion: Aleksandra Widzisz, Eliza Sosnowska, Maja Stasiowska oraz z warsztatów plastycznych: Wiktoria Wędzicha i Wiktoria Sojka. Łącząc ruch i body painting, chciałem pokazać pewną historię. Młoda osoba wchodzi do biblioteki, szuka po półkach odpowiedniej książki i wtedy one zaczynają ożywać, jakby krzyczeć – weź mnie! – tłumaczy Marian Folga.

Takie oto widowisko bardzo spodobało się mieszkańcom, którzy byli zachwyceni dziełem bodypaintingowym i epicką historią. A wpisuje się ona idealnie w cel i sens tego projektu. – Celem całego projektu jest zachęcenie do czytania książek oraz pokazanie, że nośnikiem wiedzy może być również każde dzieło artystyczne – literatura, muzyka czy dzieło plastyczne – nawet w niekonwencjonalnej formie, jak ludzkie ciało. Książka jest tym, co nam towarzyszy przez całe życie, a biblioteka jest miejscem, gdzie tych książek jest bardzo wiele i każda z nich krzyczy, żeby z niej skorzystać. Dlatego wkomponowanie artystek w regały książek i ich wyjście do ludzi miało to pokazywać – podkreśla Monika Rejdych, dyrektor MBP. Happening przygotowany przez Mariana Folgę odbył się 3 lipca w ramach 3. edycji projektu „Perforamtywna książka. Performatywna Biblioteka”. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, jak zacząć przygodę z body paintingiem, na stronie Fb Miejskiej Biblioteki Publicznej dostępny jest filmik z warsztatów z Marianem Folgą.

Ewa Szpak

Ciała modelek pomagały malować dziewczyny z Dyemotion | fot. Marian Folga