Spory krok do awansu do dalszej fazy play-off uczynili w minioną sobotę koszykarze 3 ligi MCKiS Jaworzno. Po ciężkim i emocjonującym meczu pokonali w Prudniku miejscowy MKS Smyk 75 do 65 i przed meczem rewanżowym w Jaworznie są teraz w komfortowej sytuacji. Rywalizacja w pierwszej rundzie play-off strefy śląsko-opolskiej toczy się do dwóch wygranych spotkań i w przypadku ewentualnej wygranej nasi koszykarze grają dalej! Nawet teoretyczna porażka w meczu w Jaworznie, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 25 lutego nie eliminuje nas z gry, ponieważ przy remisie rozgrywany jest dodatkowy mecz. Ten z racji wyższego miejsca Smyka ewentualnie odbędzie się w Prudniku dzień po walce na jaworznickiej ziemi. Jednak nasi koszykarze oraz wszyscy sympatycy basketu w naszym mieście nie dopuszczają takiej myśli, ponieważ wszyscy liczymy na nasze zwycięstwo we własnej hali i koniec rywalizacji tej parze drużyn.
Wracając jednak do spotkania numer 1 w Prudniku, już przed wyjazdem wiadomo było, iż w meczu z przyczyn zawodowych nie zagra nasz najskuteczniejszy zawodnik i jeden z liderów „Sokołów” Michał Matysiak, co przy kontuzjach kilku innych zawodników było dużym osłabieniem. Jednak na mecz nasz zespół wyjechał pełen optymizmu i z wielką wiarą w zwycięstwo, co potem cała drużyna sercem i wszystkimi siłami udowodniła na parkiecie. Młodzi koszykarze Smyka to głównie zawodnicy kategorii juniorskich i tam przede wszystkim rywalizują z dobrym efektem, jednak 13 wygranych (w tym wszystkie 8 na własnym parkiecie) wśród dziewięciu ekip w 3 lidze opolskiej gdzie nabywają doświadczenia i pewne drugie miejsce na koniec sezonu mogły budzić respekt, szacunek i nasze obawy.

Mecz obie ekipy rozpoczęły ostrożnie, jednak w połowie pierwszej kwarty dwie celne „trójki” świetnie dysponowanego rzutowo w tym dniu Piotrka Palmąki pozwoliły nam zbudować kilkupunktową przewagę. W tej odsłonie dokładamy jeszcze dwa celne rzuty za 3 punty i po bardzo skutecznej końcówce partii wygrywamy kwartę 25:16. Drugie dziesięć minut to emocjonująca walka „na remisie”, gdzie obydwie ekipy pilnują głównie obrony. Na szczęście duet Piotrek Palmaką – Artur Trociński doskonale przejął rolę Michała Matysiaka w ataku i głównie dzięki punktom tej dwójki gospodarze nie dogonili nas punktowo. Co prawda przegrywamy kwartę 18-20 jednak do przerwy to MCKiS prowadzi 43:36.
Po przerwie rozpoczynamy grę mocno skoncentrowani oraz pewni swego i po pięciu minutach tej odsłony wychodzimy na szesnastopunktowe prowadzenie (55:39). Ten fragment meczu wygrywamy 12-3 głównie dzięki punktom Maksa Stadlera i kolejnych dwóch „trójkach” Piotrka Jasiołka i Artura Trocińskiego. Potem jednak trafił nam się nieoczekiwany przestój, gdzie nie potrafimy przez ponad cztery minuty zdobyć choćby punktu, a dodatkowo nie wykorzystujemy przyznawanych rzutów wolnych. Pojawia się też problem z faulami zawodników, co skrzętnie wykorzystują prudniczanie, zmniejszając stratę do sześciu „oczek”. Na szczęście na koniec kwarty zadziałała nasza mocna broń tego dnia, czyli rzuty zza linii 6,75 metra – dwie trójki z rzędu Artura Trocińskiego dają nam oddech i wygraną kwartę 18:15. Ostatnia odsłona meczu zapowiadała się więc ciekawie, jednak tutaj obie ekipy nie pokazały najlepszej gry – szczególnie w ataku. Na szczęście dla nas w pierwszych siedmiu minutach to my obejmujemy nieznaczną inicjatywę, a dzięki dobrej postawie defensywnej nie pozwalamy gospodarzom zdobyć wielu punktów (tylko cztery w tej części meczu). Sami pomału, choć z bólem powiększamy przewagę i gdy wynosi ona już, najwyższe w meczu siedemnaście „oczek” (72:55) wiadome było, iż tego pojedynku nie przegramy. Mimo pięciu przewinień Adriana Zaborskiego i Kacpra Trzaski udaje nam się dowieźć do końca korzystny wynik i po remisie w tej partii 14-14 wygrywamy ostatecznie i można powiedzieć zasłużenie 75 : 65. Ta wygrana stawia nasz zespół w świetnej sytuacji przed rewanżem a do zakończenia rywalizacji w tej parze potrzeba tylko wygranej w Jaworznie, gdzie teraz przenosi się walka.

Po meczu w Prudniku za ambitną walkę i konsekwencję w grze pochwalić należy cały zespół MCKiSu, jednak wyraźnie należy wyróżnić dwóch liderów tego dnia: Piotrek Palmąka i Artur Trociński. Pierwszy z nich zaliczył najlepszy swój występ w rozgrywkach seniorskich i był najskuteczniejszym koszykarzem tego meczu, zdobywając 23 punkty w tym, aż 6 razy celnie rzucając za trzy punkty. Można żartem powiedzieć, że „leżą” mu drużyny z województwa opolskiego, gdyż trzy dni wcześniej w zwycięskim meczu ligowym juniorów MU-17 ze Startem Dobrodzień rzucił dla MCKiSu 29 punktów. Z kolei Artur Trociński świetnie prowadząc grę, także wcielił się w rolę egzekutora, rzucając 16 punktów (w tym cztery celne „trójki”). Na swoim wysokim poziomie zagrali także nasi wysocy – Maks Stadler dołożył 14 „oczek” a Kacper Trzaska 10 – jednak musiał opuścić parkiet z racji przekroczonego limitu przewinień. Jednak to zespołowa, solidna i przede wszystkim skuteczna gra całej ekipy zapewniła podopiecznym trenera Michała Brzozowskiego końcowy sukces – a warto zaznaczyć, że w całym spotkaniu na „obcym” terenie trafiliśmy aż 13 rzutów trzy punktowych.

Przed nami teraz mecz rewanżowy, w którym bardzo byśmy chcieli powtórzyć wynik z Prudnika i zamknąć rywalizację w tej parze. Mecz w Jaworznie odbędzie się w najbliższą sobotę 25 lutego w naszej Hali Widowiskowo-Sportowej w Centrum przy ulicy Grunwaldzkiej 80 o godzinie 19.00. (bezpośrednio po meczu 2 ligi siatkówki mężczyzn zaplanowanego na godzinę 16.00). Nie może zabraknąć na nim tych, którzy sercem kibicują „Sokołom” oraz wszystkich fanów basketu i sportu w naszym mieście. Walka o awans na wyższy stopień rozgrywkowy wkracza w decydującą fazę, dlatego już teraz zapraszamy kibiców i sympatyków koszykówki, aby bezpośrednią obecnością oraz wsparciem sportowym dopingiem pomogli drużynie koszykarzy w tej najważniejszej części sezonu rozgrywkowego i walce w play-offach o 2 ligę koszykówki.

1 runda fazy play-off o awans do 2 ligi
18 lutego (sobota) – mecz numer 1
Prudnik, (Hala „Sójka” ulica Podgórna 9) – godz. 17.00.
MKS Smyk Prudnik – MCKiS Jaworzno 65:75 (kwarty: 16:25, 20:18, 15:18, 14:14)

Punkty:
MKS: Michał Jabłoński – 13, Konrad Zychowicz – 12, Marcin Miklaszewski – 8 (1×3), Kacper Juras – 8 (2×3), Filip Otte – 5, Tomasz Hreciński – 5 (1×3), Jakub Nosol – 4, Mateusz Walkowicz – 4, Michał Pyra – 3 (1×3), Jakub Zbaraszczuk – 2, Stanisław Reczek – 1, Jan Karaim. Trener: Bartosz Trytek i Tomasz Włodowski.

MCKiS: Piotr Palmąka – 23 (6×3), Artur Trociński – 16 (4×3), Maks Stadler – 14, Kacper Trzaska – 10, Piotr Jasiołek – 6 (2×3), Michał Brzozowski – 5 (1×3), Adrian Zaborski – 1, Oliwer Śląski, Juliusz Klimas. Trener: Michał Brzozowski

1 runda fazy play-off o awans do 2 ligimecz numer 2
25 lutego (sobota) – mecz rewanżowy
Jaworzno, (Hala W-S MCKiS, ul. Grunwaldzka 80) – godz. 19.00.
MCKiS Jaworzno – MKS Smyk Prudnik

WSTĘP WOLNY!!! ZAPRASZAMY!!!

Pary pierwszej rundy i wyniki pierwszych spotkań play-off: (do 2 zwycięstw)

MUKS SARI Żory (1)– AZS PO Opole (4) 99:61 (25:23, 22:15, 26:12, 26:11), stan: 1-0

KTK JS INVEST Knurów (2) – MKS Strzelce Opolskie (3) 88:69 (23:17, 29:20, 18:12, 18:20), stan: 1-0

MKS SMYK Prudnik (2) – MCKiS Jaworzno (3) 65:75 (16:25, 20:18, 15:18, 14:14), stan: 0-1