163 zawodników ukończyło w sobotę, 13 października, tegoroczny Patriotyczny Bieg Crossowy w Rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Była to druga edycja tych zawodów ponownie zorganizowanych na terenie OWR Sosina. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała i zawodnicy biegli w bardzo dobrych warunkach. Start i meta zlokalizowane były na polu namiotowym nad zalewem, a 10-kilometrowa trasa ponownie poprowadzona była leśnymi ścieżkami w stronę Ciężkowic i z powrotem. Jak wiele imprez biegowych, organizowanych w naszym mieście, również ta przyciągnęła wielu zawodników spoza naszego miasta. Na starcie stanęli zarówno doświadczeni biegacze, jak i amatorzy, którzy chcieli sprawdzić się w bieganiu przełajowym. Ponieważ trasa nie była bardzo wymagająca, ci drudzy również mieli szansę ukończyć bieg i zdobyć nowe doświadczenie.

Różnice w umiejętnościach zawodników były odzwierciedlone w ich czasach na mecie. Najszybszy z biegaczy potrzebował na ukończenie trasy niespełna 36 minut, podczas gdy ostatni zameldował się na mecie 50 minut później. Każdy, kto ukończył bieg, otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi dyplomy i nagrody rzeczowe. Klasyfikacja prowadzona była w kategoriach kobiet i mężczyzn. Spośród pań najszybsza była Anna Skalska z Bytomia (40 min. 55 sek.), na drugim miejscu znalazła się jaworznianka Emilia Stańkowska (41 min. 46 sek.) a na najniższym stopniu podium stanęła Jessica Szczyrba (42 min. 21 sek.), również z naszego miasta, ale reprezentująca klub z Rybnika. Najszybszym z mężczyzn okazał się jaworznianin Daniel Żurawik (35 min. 58 sek.). Za nim uplasował się Mateusz Sprutta z Mysłowic (37 min. 13 sek.), a trzeci był Mariusz Kiljan z Jaworzna (37 min. 45 sek.).

Amatorzy przełajowego biegania będą mogli w najbliższym czasie sprawdzić się na jeszcze jednej, ciekawej i bardzo urozmaiconej trasie w Jaworznie. 28 października startuje druga edycja biegu przełajowego Gródek Trail na dystansie 10 km. Pierwsza edycja pokazała, że w naszym mieście można zorganizować prawdziwie górski bieg. Tegoroczna opłata startowa wynosi 40 zł, a więcej informacji można uzyskać wpisując w Facebooku: “Gródek Trail 2018”.

Tekst: Dawid Litka