Trwają zapisy na Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w Jaworznie zorganizuje Jaworznicka Inicjatywa Narodowa. Termin imprezy był kilkakrotnie przesuwany. Wszystko z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń.

Początkowo bieg planowano na początek marca. Niestety, wzrost liczby zachorowań uniemożliwił organizację tak dużego przedsięwzięcia wczesną wiosną. Bieg przesunięto na maj, ale wtedy również obostrzenia nie pozwoliły na to, by impreza się odbyła. Ostatecznie datę biegu wyznaczono na niedzielę, 15 sierpnia.

W tym roku to jedyne biegowe zawody, na które zapraszają członkowie JIN. W poprzednich latach Inicjatywa organizowała Jaworznickie Grand Prix Biegów Patriotycznych, które cieszyło się dużą popularnością wśród sportowców z całego regionu, a nawet z odleglejszych polskich miejscowości.

Tym razem jako stowarzyszenie ograniczamy się tylko do Biegu Tropem Wilczym i do udziału w poszczególnych uroczystościach rocznicowych, tradycyjnie organizowanych przez miasto na Rynku – przyznaje Mateusz Musiał, prezes Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej.

W poprzednich latach Jaworznickie Grand Prix Biegów Patriotycznych składało się z kilku biegowych imprez. Na początku marca odbywał się Bieg Tropem Wilczym. W maju biegacze ścigali się w ramach Biegu Velostrady im. rtm. Witolda Pileckiego, a na przełomie lipca i sierpnia w Biegu Powstańca Warszawskiego. Ostatnia z biegowych imprez patriotycznych w Jaworznie to listopadowy Bieg Niepodległości.

W 2020 roku jaworznickie grand prix uległo modyfikacjom. W marcu, jeszcze przed ogłoszeniem pandemii, JIN udało się zorganizować Bieg Tropem Wilczym. Bieg Velostrady, tym razem z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, odbył się w sierpniu, a Bieg im. rtm. Pileckiego we wrześniu. Ostatnia, listopadowa impreza była zupełnie inna niż poprzednie. Organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić ją online. Zawodnicy musieli pokonać w pojedynkę lub w małej grupie wybraną przez siebie, minimum 5-kilometrową trasę. Dzieci miały przebiec co najmniej 500 metrów. Biegacze musieli udokumentować swoje wysiłki za pomocą biegowych aplikacji. W wirtualnych zawodach wzięło udział prawie 100 osób.

Zaplanowany na 15 sierpnia Bieg Tropem Wilczym odbędzie się po leśnych ścieżkach w rejonie dawnego rezerwatu Sasanka. Start jest zaplanowany na godz. 16.00 sprzed siedziby jaworznickiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych przy ul. Zagrody 2 (dawny klub Dobra). Dorośli mają do wyboru dwa dystanse – 5 i 10-kilometrowy. Odbędzie się też bieg na 1963 metry, bez pomiaru czasowego. Ten dystans odwołuje się do daty śmierci Józefa Franczaka, posługującego się pseudonimem „Lalka”, ostatniego żołnierza wyklętego. Będzie też rywalizacja dla dzieci na 600 metrów (w dwóch kategoriach wiekowych: 3-8 i 9-13 lat).

We wszystkich biegach dla dorosłych może wziąć udział maksymalnie 200 biegaczy, w wyścigu dzieci – 100 małych uczestników.

Zapisy odbywają się przez internet na stronach: dostartu.pl i zapisy.mktime.pl. Więcej informacji można zdobyć pod numerem telefonu 781 348 882 lub mejlowo stowarzyszeniejin@gmail.com.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Zeszłoroczny Bieg im. rtm. Pileckiego odbył się 12 września | fot. Archiwum Pulsu Jaworzna