W niedzielę, 8 maja, świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Ten dzień rozpoczął w Jaworznie obchody Tygodnia Bibliotek. Tym razem zorganizowano je pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Pracownicy książnicy zachęcają wszystkich mieszkańców do zapoznania się z ofertą, jaką z tej okazji przygotowali. Propozycji jest sporo.

W piątek, 13 maja, w czytelni naukowej odbędą się warsztaty pt. „Biogramator”. To zajęcia dla dzieci i młodzieży. Poprowadzi je Anna Smak-Drewniak, artysta plastyk.

W oparciu o wydany w zeszłym roku Jaworznicki Słownik Biograficzny (JBS), uczestnicy zajęć stworzą, za pomocą różnorodnych materiałów plastycznych, subiektywną, przyszłościową wersję jaworznickiego słownika biograficznego – zapowiadają bibliotekarze.

Młodzi jaworznianie uzyskają także podstawowe wiadomości na temat budowy i edycji JBS oraz innych słowników biograficznych. Zajęcia odbędą się w trzech grupach o godz. 9, 11 i 13.
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży o godz. 16 odbędzie się spotkanie autorskie dla młodzieży pn. „Young world”. Ciekawe zajęcia odbywać się będą także w filiach jaworznickiej książnicy.

W piątek, 6 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie wystartowały warsztaty leporello. Cykl zajęć dla dzieci prowadzi Barbara Wójcik-Wiktorowicz, ilustratorka, scenografka i członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Kolejne spotkania dla uczniów szkół podstawowych planowane są na 13 i 20 maja o godz. 10.

Na pierwszych warsztatach leporello młodzi jaworznianie wspólnie stworzyli harmonijkową książeczkę. Praca inspirowana była „Panią Twardowską”. – Charakterystyczny, harmonijkowy rodzaj publikacji kojarzony był niegdyś głównie z wydawnictwami pocztówkowymi, przywożonymi w formie pamiątek z różnych zakątków Polski. Obecnie format leporello stosowany jest w bardzo szerokim zakresie, występuje jako książeczki dla najmłodszych, albumy na rodzinne fotografie oraz foldery reklamowe – opowiada Aleksandra Bzowska, instruktor metodyczny jaworznickiej książnicy.

Warsztaty leporello odbywają się w ramach cyklu „Książka w obrazie”, stanowiącego element projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”.

Natalia Czeleń

Warsztaty leporello były świetną okazją do zabawy i rozwijania kreatywności młodych czytelników | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: