Wtorek, 15 czerwca, godz. 10 – właśnie o tej porze kąpieliska na Sosinie zaczęli strzec ratownicy chrzanowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To oni przez całe trzy miesiące będą dbać o bezpieczeństwo kąpiących się w naszym zalewie plażowiczów. Po gruntownej modernizacji Sosiny piaszczysta plaża znów służy mieszkańcom Jaworzna i całego regionu.

Nasi ratownicy będą tu do 15 września, każdego dnia tygodnia, od godz. 10 do 18. W dni powszednie będą pracować dwie osoby, a jeśli będzie dużo plażowiczów, to trzy. W słoneczne weekendy obsada będzie trzyosobowa – informuje Jarosław Broczkowski, prezes miejskiego WOPR w Chrzanowie. – Akwen, który zabezpieczamy, to 100 metrów linii brzegowej. Kąpielisko zostało podzielone na trzy strefy – dodaje.

Pierwsza strefa jest oznaczona białą boją. Woda w niej ma około 40 cm głębokości. To brodzik dla dzieci. W strefie drugiej (boja czerwona) woda sięga do 1,2 m. Tutaj mogą się kąpać osoby, które nie potrafią pływać. Strefa trzecia jest oznaczona boją żółtą i od powierzchni wody do dna jest tu 2,2 m. Za tymi bojami zalew nie jest już strzeżony. – Oczywiście jeśli dojdzie do sytuacji, że ktoś potrzebuje pomocy poza wyznaczoną częścią zalewu, to ratownicy również ruszą na ratunek – uspokaja woprowiec. – Ale najbezpieczniej jest na wyznaczonym przez boje terenie. Ten obszar jest cały czas obserwowany przez ratowników, dlatego prosimy o wchodzenie do wody właśnie w obrębie strzeżonego kąpieliska – podkreśla.

Plaża, na której stacjonują woprowcy, jest oznaczona tablicami informacyjnymi. Znajduje się na nich również regulamin korzystania z kąpieliska.

Kąpiel jest dozwolona, jeśli przy wieży ratowniczej jest wywieszona biała flaga. Gdy nastaną złe warunki pogodowe, ratownicy wywieszą flagę czerwoną, która oznacza, że wstęp do wody jest wzbroniony.

Od najbliższej soboty, 19 czerwca, na Sosinę zacznie jeździć wakacyjny autobus PKM Jaworzno. Autobusy 390 będą jeździć w weekendy.

Woprowcy mają przy sobie wszelki sprzęt potrzebny do ratowania życia, w tym defibrylator. Nad Sosiną jest też punkt medyczny. Ratownicy mają także do dyspozycji ambulans. O bezpieczeństwo osób relaksujących się na Sosinie dbają jeszcze policjanci i strażnicy miejscy. Mają swój posterunek przy brzegu nieopodal wjazdu nad zalew. – Ich służba to godziny spędzone na wodzie. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje. Sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą sprawdzaniem trzeźwości załogi – informuje Tomasz Nowak, oficer prasowy KMP w Jaworznie. Policjanci patrolują teren OWR Sosina również na rowerach. Dbają o bezpieczeństwo plażowiczów i czuwają, by nikt nie niszczył infrastruktury ośrodka.

Wybierając się nad Sosinę, trzeba pamiętać, że parkowanie na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego jest płatne. Wjeżdżając, trzeba pobrać specjalny bilet, a wyjeżdżając uiścić opłatę. Miejsca dla zmotoryzowanych przygotowano jeszcze w sąsiedztwie nowego placu zabaw. Te są bezpłatne. Za darmo auto można zostawić na poboczu ulicy Bukowskiej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Ratownicy chrzanowskiego WOPR strzegą kąpieliska | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska