O kwestiach bezpieczeństwa w jaworznickich szkołach dyskutowano w poniedziałek, 13 listopada, w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków.

Konferencja miała charakter otwarty i zgromadziła specjalistów, rodziców oraz przedstawicieli instytucji i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży we wszystkich placówkach oświatowych miasta. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Jewuła, pełnomocnik prezydenta ds. oświaty i gospodarowania nieruchomościami, oraz Irena Wojtanowicz-Stadler, naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

– Ogromnie ważne jest, że w takim gronie i z takimi siłami dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, dyrektorów i specjalistów od bezpieczeństwa, spotkaliśmy się, by porozmawiać o tym, jakie wyzwania stoją przed nami, gdy świat się tak szybko i radykalnie zmienia – mówił Paweł Silbert.

W programie konferencji znalazło się wystąpienie komendanta jaworznickiej policji. Insp. dr Piotr Uwijała przedstawił statystyki dotyczące skuteczności wykrywania przestępstw. Mówił też o wypadkach drogowych. W obu przypadkach statystyki są korzystne. Piotr Uwijała zachęcał też zgromadzonych do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń. To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. – Poprzez aplikację każdy może łatwo i anonimowo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia – mówi komendant.

Podczas konferencji głos zabrał też Jacek Sowa z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM, który opowiedział, jakie działania podejmowane są w naszym mieście w ramach programu TARCZA. Początkowo TARCZA miała pomóc w ograniczeniu liczby wybryków chuligańskich oraz dewastacji i kradzieży mienia komunalnego i spółdzielczego. Z czasem program ewoluował i teraz jego celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa w całym mieście. – Spotykamy się z przedszkolakami, uczniami, seniorami i prowadzimy wśród nich działania profilaktyczne oraz edukacyjne – podkreśla Jacek Sowa.

Podczas poniedziałkowego spotkania o profilaktyce szkolnej opowiadała Krystyna Bojęś, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a Rafał Soból, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Jaworznie, omówił metodologię i główne narzędzia wykorzystane w trakcie badań nad bezpieczeństwem w jednostkach oświatowych.

Na koniec dr hab. Ryszard Szynowski, profesor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, przedstawił wyniki badań dotyczących bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych miasta Jaworzna.

Natalia Czeleń

Podczas poniedziałkowej konferencji omawiano m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem uczniów | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: