Nowy miejski żłobek powstanie na Podłężu, a opiekę znajdzie w nim aż 70 najmłodszych jaworznian. Urzędnicy zdobyli na ten cel 1,7 mln zł rządowego dofinansowania. Jeśli wszystko pójdzie
zgodnie z planem, to żłobek ruszy jeszcze w tym roku.

Jednym z kluczowych celów programu „Jaworzno Wspiera Rodziny”, który wystartował w naszym mieście kilka lat temu, jest zapewnienie opieki najmłodszym jaworznianom do 3 roku życia. Dzięki programowi powstał Żłobek Miejski dla 30 dzieci, na który miasto otrzymało rządowe dofinansowanie. Pozyskaliśmy kolejne środki. Gmina otrzymała ponad 1,7 mln złotych na stworzenie drugiego miejskiego żłobka – dla 70 dzieci – mówi Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna.

Nowy żłobek będzie dzielił budynek z Przedszkolem Miejskim nr 26, które działa przy ulicy Towarowej. Sąsiedztwo nie będzie uciążliwe, bo każda placówka będzie się mieściła na innej kondygnacji. Osobne będą wejścia, administracja, zaplecze sanitarne i węzeł żywieniowy oraz sale dla dzieci.

Maluchy z nowego żłobka będą miały do dyspozycji cztery sale zabaw oraz salę do odpoczynku. Dla potrzeb żłobka powstaną też szatnia, wózkownia, gabinet intendentki i pielęgniarki, pomieszczenia biurowe i gospodarcze, toalety oraz kuchnia mleczna.

Układ istniejącego przedszkola zostanie zmieniony tak, by nie zmniejszyła się liczba oddziałów przedszkolnych. W przedszkolu zostanie wydzielonych pięć oddziałów na łączną liczbę 104 dzieci. Żłobek i przedszkole będą działać całkowicie niezależnie – zapewnia Dawid Litka z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Od września 2018 w Jaworznie działa Żłobek Miejski przy ul. 3-go Maja (Na zdj.: Rodzice, opiekunowie i maluchy, podczas balu karnawałowego 14 lutego br.). Miejsce znalazło tutaj 30 maluchów. Zainteresowanie jest ogromne.

Każdego dnia odbieramy kilka telefonów w sprawie rekrutacji. Dodatkowe miejsca z pewnością zostaną dobrze wykorzystane – podkreśla Elżbieta Orzechowska-Filipczyk, dyrektor Żłobka Miejskiego w Jaworznie.

Dzięki rządowej dotacji, jaką udało się zdobyć jaworznickim urzędnikom na działalność pierwszego żłobka, rodzice nie płacili za pobyt dziecka w placówce. Miasto dopłaca też do pobytu dzieci w prywatnych żłobkach i klubikach dziecięcych. Wysokość takiej pomocy ustalono na 300 zł na dziecko. Od początku funkcjonowania programu, miasto przeznaczyło na ten cel ponad 715 tys. zł. Roczne koszty utrzymania żłobka dla 30 dzieci to 1,3 mln zł. Zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego żłobka dofinansowanie ma swoje źródło w programie Maluch+. Tylko w tym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na jego realizację 450 mln zł. Dzięki tym pieniądzom w Polsce powstać ma prawie 25 tys. miejsc opieki dla maluchów poniżej trzeciego roku życia.

Tekst: Grażyna Dębała