Już wkrótce ulice Świętego Wojciecha i Podwale zmienią się nie do poznania. Ma być przede wszystkim bezpieczniej. Ulice zostaną przebudowane i doświetlone. Kierowcy będą musieli oddać trochę miejsca pieszym.

Miasto przeznaczy na ten cel 6,9 mln zł. Staramy się też o dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 3,4 mln zł. Odpowiednie dokumenty złożyliśmy w lutym i czekamy na odpowiedź z Ministerstwa Finansów. Do maja powinno być już rozstrzygnięcie. Jednocześnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu – mówi Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Obie ulice to dziś dość ruchliwe arterie, na których kierowcy czasem zbyt mocno się rozpędzają. Po przebudowie tych dróg ruch samochodów ma zostać uspokojony. Jezdnie zostaną zwężone, za to szersze będą chodniki przeznaczone dla pieszych. Wzdłuż ul. Świętego Wojciecha chodnik pojawi się po obu stronach jezdni. Dziś piesi mają do dyspozycji tylko wschodnią stronę drogi.

W planach jest też przebudowa skrzyżowania ul. Świętego Wojciecha z ul. Podwale. Ta zmiana jest mocno oczekiwana przez kierowców.

Moim zdaniem to skrzyżowanie nie jest najbezpieczniejsze. W godzinach szczytu na ul. Świętego Wojciecha ustawia się często kolejka aut, bo ktoś chce skręcić w Podwale, ale musi przepuścić sznur aut jadących ul. św. Wojciecha, bo te mają pierwszeństwo. Ukształtowanie terenu sprawia, że kierowcy nadjeżdżający od strony centrum nie widzą, co spowodowało ten zastój i czasem robi się nerwowo – przyznaje Maciej Wroński, kierowca z Jaworzna.

Urzędnicy już przygotowują dokumenty, które są potrzebne, aby inwestycja mogła nabrać rozpędu. Prace związane z przebudową tych dróg mają się wkrótce rozpocząć. Na efekty nie będzie trzeba czekać zbyt długo.

Planujemy, że inwestycja będzie zakończona jeszcze w tym roku – mówi Maciej Zaremba.

Tekst: GD