Przed Wodociągami Jaworzno stoją nowe zadania. W nadchodzącym sezonie pracownicy spółki zajmą się zimowym utrzymaniem dróg w naszym mieście. Akcja Zima rusza już za miesiąc, czyli 1 listopada.

Skrupulatnie przygotowujemy się do nowych wyzwań. Mogę zapewnić, że podejmiemy wszelkie starania, aby powierzone nam zadanie zimowego utrzymania dróg, było realizowane na najwyższym poziomie. Będziemy robić co w naszej mocy, żeby nie zawieść oczekiwań mieszkańców – podkreśla Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

Częściowo rozstrzygnięte zostały postępowania przetargowe na dostawę pługo-posypywarek oraz pojazdów wyposażonych w sprzęt do odśnieżania. Na odbiór techniczny oczekuje wybudowany już łącznik drogowy. Nowa droga prowadzi od obwodnicy północnej do bazy spółki przy ulicy Galmany 1. Dzięki temu połączeniu uda się ograniczyć ruch ciężkich pojazdów ulicą Świętego Wojciecha. Na ukończeniu jest już również remont szatni i łaźni dla nowych pracowników, którzy będą dbać o jaworznickie drogi. Przeprowadzono już też wstępną rekrutację nowej załogi.

Pracy bez wątpienia będzie więcej. W zakresie zimowego utrzymania dróg, podstawowymi zadaniami pracowników działu Oczyszczania Miasta, który powołano w jaworznickiej spółce, będzie utrzymanie czystości, odśnieżanie i usuwanie gołoledzi, a także zbieranie i wywóz śniegu, lodu, błota z dróg i ulic. Do ich zadań należało też będzie oczyszczanie miejskich ciągów pieszych. Wiosną i latem wodociągowcy porządkować będą tereny przylegające do dróg. Zajmą się koszeniem traw, usuwaniem gałęzi, pielęgnacją krzewów. To nie wszystko.

Pracownicy działu komunalnego przez cały rok zajmować będą się między innymi oczyszczaniem przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianiem koszy przystankowych i ulicznych oraz usuwaniem skutków zdarzeń drogowych. Tereny zieleni urządzonej, takie jak rynki czy parki, pozostaną w gestii dotychczasowych zarządców – wyjaśnia rzecznik Wodociągów Jaworzno.

Przekazanie zadań związanych z odśnieżaniem miejskiej spółce, dla mieszkańców i miejskiego budżetu wiąże się z oszczędnościami i lepszym nadzorem nad wykonawcą. Tym bardziej, że konkurencja na rynku tych usług jest minimalna. Widać to było wyraźnie podczas ostatniego przetargu na to zadanie. Miasto wyceniło wówczas zadania w ramach Akcji Zima na niespełna 4,5 mln zł. Tymczasem jedyna firma startująca w przetargu chciała za to ponad 10 mln zł. Przetarg powtórzono dwukrotnie. W efekcie udało się zejść do kwoty ponad 6 mln zł i na tę ofertę miasto zmuszone było przystać. A później to pracownicy jaworznickiego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów musieli wesprzeć bytomską spółkę, bo po intensywnych opadach śniegu w lutym, biały puch zdecydowanie zbyt długo zalegał na drogach i chodnikach.

Jest szansa, że po przejęciu zadań Akcji Zima przez miejską spółkę, mieszkańcy odczują wyraźną poprawę. Właśnie tak się stało, kiedy to Wodociągom Jaworzno powierzono odbiór odpadów komunalnych. Od października 2020 roku miejska spółka odbiera odpady z terenu nieruchomości i z PSZOK. W spółce utworzono dział Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Kupiono też potrzebny sprzęt. To m.in. 10 śmieciarek trzyosiowych z zabudową jednokomorową, w tym jedna z myjką, śmieciarka do gabarytów, dwie śmieciarki z zabudową bębnową na bioodpady oraz samochody ciężarowe: skrzyniowe, hakowe i bramowe.

Grażyna Dębała

Już od roku Wodociągi Jaworzno z sukcesem zajmują się też odbiorem odpadów | fot. Grażyna Dębała