Groteską “Bajka dla dorosłych” rozpoczął nowy sezon Teatr Oddzielny działający w Młodzieżowym Domu Kultury. 6 października odbyła się premiera sztuki i zgromadziła na widowni ponad 300 osób, które owacjami na stojąco nagradzały aktorów, reżysera, współtwórców “Bajki”. Trwający prawie dwie godziny spektakl zebrał na scenie ponad 20 aktorów, którzy swoją brawurową grą, pełnym zaangażowaniem zyskali sympatię widowni. Ta reagowała spontanicznie, od czasu do czasu wybuchając śmiechem. Chociaż zabawne dialogi mogły wzbudzać śmiech, jednak sam spektakl zmuszał do gorzkiej refleksji.

Tytuł spektaklu jest wieloznaczny, chociaż problematyka dotyczy wyraźnie marzeń o ponadczasowej urodzie. Nic w tym nie byłoby złego, gdyby marzenia te brutalnie wkraczając w życie rodzinne i społeczne, nie dewastowały relacji międzyludzkich – skomentowała Anna Korczyk, autorka scenariusza i reżyser sztuki.

Całą historię autorka rozpoczyna od bajki z Nowej Gwinei “Dar rzeki Fly” Marii Kruger opowiadającej o Dandai,
która nie może się pogodzić ze starością i prosi rzekę o odzyskanie młodości. I to właśnie marzenie o byciu młodym i pięknym opowiedziane zostaje z punktu widzenia trzech Matek. Skupione na walce ze starzejącym się ciałem zapominają o rodzinie, o najważniejszych wartościach – trosce o bliskich, pielęgnowaniu właściwych relacji. Motto wypowiadane przez bohaterów: “Precz z niebezpiecznym umysłem, niech żyje body – ciało” przejawia się w szeregu absurdalnych sytuacji, które często wywołują śmiech. A na końcu? Gorzka refleksja.

Dopełnieniem tego przekazu są świetnie dobrane piosenki, tańce oraz scenografia utrzymana w tonacji biało-czarnej. Kolejny raz aktorzy Teatru Oddzielnego wystąpili na scenie przy pełnej widowni 13 października, 25 października zagrają po raz ostatni w tym roku, a potem rozpoczną przygotowania do kolejnej premiery.

Tekst: ES