Długi weekend majowy to dla czworonożnych mieszkańców Wspólnoty Betlejem bardzo ważny czas, bo właśnie wtedy planowo zwierzęta rozpoczną swój sezon na Bacówce w parku Gródek.

W tym roku do stadka składającego się z owiec, alpak i osłów, dołączą kuce i… kangury. Niedawno ta wesoła gromadka powiększyła się też o trzy jagniątka, które przyszły na świat w jaworznickim Betlejem.

Maluchy mają się świetnie, teraz już brykają, przede wszystkim dziewczynki, bo baranek trzyma się trochę z boku, jakby pokazywał, że nie ma ochoty na takie wygłupy – śmieje się pan Wiesław, który w Betlejem opiekuje się wszystkimi zwierzakami.

Pierwszy miot w tym roku przyszedł na świat 20 marca. Urodziły się dwie białe owce domowe, samiec i samica. Kolejne narodziny miały miejsce 11 dni później, a do betlejemskiej trzódki dołączyła młoda przedstawicielka zupełnie innego gatunku, brązowa i krótkowłosa.

To owca kameruńska. Ludzie często mylą je z kozami, bo nie mają na sobie wełny, jak owce które przeważnie znamy w Polsce, tylko zwykłą sierść. Mała urodziła się 1 kwietnia, dlatego daliśmy jej na imię Prima – wyjaśnia opiekun.

Tegoroczne stado będzie liczyć 17 owiec, część z nich trafi do Jaworzna ze świętokrzyskiej miejscowości Pokrzywnica. Po sezonie w Gródku znowu wrócą do siebie. Zwierzyniec jest z pewnością jedną z najważniejszych atrakcji, przyciągających jak magnes mnóstwo ludzi do parku w Pieczyskach.

W tym roku jednak Wspólnota Betlejem przygotuje dużo więcej niespodzianek dla odwiedzających Bacówkę.

Chcemy regularnie, co miesiąc, urządzać kino pod gwiazdami, więc na cały sezon zaplanowaliśmy 5 seansów. Będziemy w weekendy prowadzić zajęcia z rękodzieła dla dzieci i młodzieży, no i, jak zwykle, spodziewamy się odwiedzin klas szkolnych. Oczywiście nadal w niedziele o 15.00 będą plenerowe msze święte. Może uda nam się postawić na miejscu sklepik z naszym rękodziełem. Na pewno też będziemy chcieli zorganizować koncerty Kapeli Fedaków – wylicza ks. Mirosław Tosza, duszpasterz i założyciel Wspólnoty Betlejem.

Tekst: Dawid Litka

Rękodzieło z Betlejem

Stowarzyszenie Betlejem zasłynęło swoim rękodziełem w 2014 roku, po pożarze dachu katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Wtedy mieszkańcy domu Wspólnoty zaoferowali, że z nadpalonych elementów konstrukcji dachu katedry stworzą ikony. Rękodzieło później zostało sprzedane jako cegiełki, a dochód w całości przekazany na remont spalonego dachu. Talent mieszkańców jaworznickiego Betlejem nie mógł pójść na marne, więc po jakimś czasie powstał sklep internetowy na stronie http://sklep.betlejem.org , gdzie można kupić powstające tam rękodzieła. W ofercie obecnie są ikony, ręcznie robione krzyże drewniane, wyroby ceramiczne. Mieszkańcy nie poprzestają jednak na tym i ciągle poszerzają swoją ofertę. Obecnie trwają prace nad elementami z egzotycznego drewna, hebanu, palisandru czy wenge oraz nad skonstruowaniem drewnianej gry edukacyjnej. Wytwory z Betlejem można też kupić w domu Wspólnoty przy ul. Długiej 16.