Przed nami majówka. Znów w cieniu pandemicznych obostrzeń. Nadal zamknięte pozostają hotele i cała gastronomia. To oznacza, że atrakcji najlepiej szukać na miejscu. Na szczęście nasze miasto ma sporo do zaoferowania.

Jaworznickie parki czekają na spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy i rolkarzy. Korzystając z parkowej infrastruktury, można też po prostu wypocząć na ławeczkach i drewnianych leżakach.

Synoptycy prognozują, że w czasie majówki nie będzie raczej zbyt ciepło. Termometry mogą pokazać tylko trochę powyżej 10 stopni. Może też trochę popadać.

Utrzymanie zamkniętych hoteli w obliczu nadchodzącej majówki na pewno ogranicza możliwości wypoczynku, ale stwarza też okazję, by skorzystać z tego, co w ramach rekreacji i wypoczynku oferuje nam nasze miasto. A oferuje sporo. Mamy piękne parki z niezłą infrastrukturą, lasy, kilometry dróg rowerowych, a także boiska czy siłownie pod chmurką. Niezależnie od preferencji co do sposobu spędzania wolnego czasu, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wśród majówkowych propozycji na pewno warto rozważyć wyprawę do dwóch nowych parków. Chodzi tu o park Angielski i park Podłęże. Pierwszy służy jaworznianom zaledwie od kilku miesięcy. Powstał na pokopalnianej hałdzie, a dziś zachwyca bogactwem i różnorodnością roślin oraz sporą przestrzenią. To miejsce, gdzie świetnie wypocząć mogą wszyscy zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem. Po przerwie w treningach spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, do parku Angielskiego wybrała się grupa nordic walking „Dobra Naprzód”, która działa przy Domu Kultury w Szczakowej. Mimo że trasa była długa, bo liczyła 14 kilometrów, to park bardzo się wszystkim podobał. – Wróciliśmy do treningów po krótkiej przerwie i zdecydowaliśmy przejść trasę, której celem był park Angielski. To miejsce wprost idealne do spacerowania – potwierdza Anita Mika, instruktorka z Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego.

Park Angielski powstał na pokopalnianej hałdzie. Zachwyca bogactwem i różnorodnością roślin oraz przestrzenią | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Park Podłęże jaworznianie dobrze znają. To miejsce przeszło ostatnio gruntowne zmiany | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Park jest naprawdę piękny. Przestrzeń podzielono tam na strefy. Jest część dla zakochanych, gdzie można usiąść na ławeczce w otoczeniu pergoli. Jest też strefa aktywności, gdzie można zagrać w tenisa stołowego, rozegrać mecz siatkówki plażowej, czy zagrać w bule. W parku jest też plac zabaw. Wszystko w otoczeniu zieleni.

Park Podłęże jaworznianie dobrze znają, ale miejsce to przeszło ostatnio gruntowne zmiany. To doskonały adres dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jest tam między innymi boisko do koszykówki i piłki nożnej, plac zabaw, siłownia pod chmurką oraz skatepark. Są też wygodne alejki i ławki. No i oczywiście sporo zieleni.

Prawdziwa perełką na mapie naszego regionu jest jaworznicki park Gródek.

W dawnym kamieniołomie jeszcze nieco ponad 20 lat temu wydobywano dolomit. Miejsce zostało zalane, gdy upadające Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” spóźniły się z opłaceniem rachunku za energię elektryczną. Gdy prąd odcięto, to stanęły pompy. Kamieniołom w ciągu kilku godzin wypełnił się wodą, dając początek niezwykłemu parkowi. Gródek zachwyca widokami i przez wielu nazywany jest jaworznicką Chorwacją.

Zmiany, jakie wiosną zachodzą w przyrodzie, doskonale zaobserwować można w GEOsferze. Ogród sensoryczny zawsze skutecznie przyciągał wielbicieli przyrody. Działa tu też tężnia solankowa.

Zmiany, jakie wiosną zachodzą w przyrodzie, doskonale zaobserwować można w GEOsferze | fot. Grażyna Dębała

To miejsce znalazło się na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego, który przygotowany został właśnie przez Śląską Organizację Turystyczną we współpracy z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i jest zestawieniem miejsc atrakcyjnych przyrodniczo. – Szlak Przyrody to lista miejsc, na które chcemy zwrócić uwagę, szczególnie w okresie kiedy jeszcze nie możemy się wybrać na dłuższe wyjazdy – mówi Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Kończą się prace na terenie Sosiny. Tutaj też jest już pięknie. Czysta woda, piaszczyste plaże, sporo zieleni, a to tego infrastruktura do aktywnego wypoczynku.

Sosina to zwyczajowe miejsce spotkań. Przypominamy, że nadal trwa tam remont | fot. Andrzej Pokuta

Grażyna Dębała

Prawdziwą perełką jest jaworznicki park Gródek | fot. Andrzej Pokuta