Mały chrzanowianin, Jaś Kozub, zmagający się z rdzeniowym zanikiem mięśni typu 1, przyjął w piątek lekarstwo, ratujące życie! To właśnie na rzecz tego malca ludzie dobrej woli zebrali w ekspresowym tempie ponad 9,4 mln złotych. Do akcji przyłączyło się też Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Wdzięczni rodzice malca zachęcają teraz do pomocy innemu choremu chłopczykowi, Filipkowi.

6-miesięczny Jaś w piątek, 10 września, 11:45 poddał się terapii genowej w Lublinie, gdzie lekarze podają najdroższy lek świata przeciwko SMA.

W Janku płynie już Zolgensma – nowe życie – napisali na Facebooku rodzice chłopca, stwierdzając jednocześnie, że stało się to dzięki armii, która powstała na rzecz ratowania ich synka.

Mama i tata małego chrzanowianina, który dostał szansę na życie, nie zapominają o innych dzieciach. Dlatego zwrócili się z apelem do internautów, by teraz pomogli komuś innemu, ale równie potrzebującemu.

Mały Jaś tuż po przyjęciu najdroższego leku świata | fot. Facebook/Armia Janka w walce z SMA

To, czego dokonaliście w ostatnich 79 dniach, było czymś cudownym, i nie możemy przestać walczyć i pomagać, ponieważ, mieszkający 48 kilometrów od naszego wojownika Janka, Filipek Cholewa też choruje ma SMA 1. Jego zbiórka trwa już 11 miesięcy, co czyni ją najdłużej trwającym wyścigiem o życie małej istotki, jaką jest właśnie Filipek – napisali na Facebooku. – Grupa licytacyjna Janka działa dalej, teraz na rzecz małego Filipka. Zapraszamy was do wystawiania licytacji i licytowania – zachęcają.

Rodzice 13-miesięcznego dziś Filipka z Jankowic zbierają na leczenie synka terapią genową od momentu, gdy malec skończył 3 miesiące. Do tej pory udało się im zebrać około 6 mln złotych. A to oznacza, że do pełnej kwoty brakuje jeszcze sporo pieniędzy. Tymczasem czas ucieka, a Filip opada z sił. Poza tym jego waga rośnie, a lek można podać tylko do momentu, gdy dziecko nie waży więcej niż 13,5 kg.

Aukcje charytatywne odbywają się na profilu pn. „Armia Janka dla Filipka – licytacje”. Główny facebookowy profil, poświęcony zbiórce, nosi nazwę „Załoga Filipka kontra SMA”, a kwesta odbywa się za pośrednictwem portalu siepomaga.pl.Rodzice Jasia Kozuba przypominają jednocześnie, że obecnie w naszym kraju na rdzeniowy zanik mięśni typu 1. choruje kilkadziesiąt dzieci. Linki do ich zbiórek państwo Kozubowie zamieścili na profilu „Armia Janka w walce z SMA”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Pomocy potrzebuje też Filipek | fot. Facebook / Załoga Filipka kontra SMA