Zwolnij, nie omijaj, ustąp pierwszeństwa – takie napisy pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek (z 11 na 12 października) na ulicach m.in. w centrum Jaworzna. Mają pozytywnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Wymalowane białą farbą hasła skierowane są do kierowców.

To głównie apele o zachowanie ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych, ale już wiadomo, że to nie koniec akcji, a napisów będzie więcej. Pojawią się w różnych lokalizacjach. – Genezą tych działań jest zmiana przepisów, która dała pieszym większe prawa, a na kierowców narzuciła nowe obowiązki – wyjaśnia Michał Nowak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Chodzi o przepisy, które obowiązują od 1 czerwca. Zgodnie z tymi regulacjami piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych, a nie jak wcześniej, dopiero na przejściu. To oznacza, że kierowcy muszą zwolnić lub zatrzymać się, by ustąpić pierwszeństwa już wtedy, kiedy pieszy zbliża się do krawężnika. – Napisy te mają trafić do wyobraźni i świadomości kierujących pojazdami tak, aby podczas zbliżania się do przejść dla pieszych zachowywali oni maksymalną ostrożność. W najbliższym czasie na chodnikach w rejonie wyznaczonych przejść dla pieszych będą malowane komunikaty, tym razem kierowane do pieszych, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystali z telefonu komórkowego, który odwraca naszą uwagę i może stwarzać śmiertelne zagrożenie dla nas i innych użytkowników ruchu drogowego – zapowiada rzecznik policjantów.

Akcja, związana z malowaniem napisów na jezdniach i chodnikach w Jaworznie to wspólna inicjatywa Komendy Miejskiej Policji, Urzędu Miejskiego i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Na razie pomogły same przepisy, bo w Polsce jest o jedną trzecią mniej ofiar po wprowadzeniu pierwszeństwa pieszych. Ale jedna czwarta użytkowników dróg nie ma pojęcia, że są nowe przepisy. Nasze napisy, które w ciągu kolejnych nocy będą się pojawiać na kilkudziesięciu przejściach w Jaworznie, na pewno zwrócą uwagę – podkreśla Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Warto jednak przypomnieć, że nowe przepisy dały pieszym nie tylko uprawnienia. W myśl czerwcowych regulacji słuchanie muzyki przez słuchawki albo korzystanie ze smartfona na przejściu w razie wypadku będzie dla pieszego okolicznością obciążającą.

Napisy na drogach to kolejne przedsięwzięcie, które ma poprawić bezpieczeństwo na jaworznickich ulicach. Ten sam cel mają też między innymi przebudowy dróg, zwężanie ulic, likwidacja zatok autobusowych, doświetlanie przejść dla pieszych i ograniczenia prędkości. Jaworznianie pomysły chwalą. – Najważniejsze, żeby na drogach było bezpiecznie. Wszystkie działania, które ograniczają liczbę wypadków, są warte prowadzenia – podkreśla Monika Krzywicka z Jaworzna.

Grażyna Dębała

Napisy przyciągają uwagę kierowców | fot. Natalia Czeleń