Jaworzno po raz kolejny było gospodarzem, organizowanego przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego.

Wydarzenie odbyło się we wtorek, 13 listopada w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej.

Temat tegorocznego spotkania animatorów brzmiał „Interdyscyplinarna Przestrzeń Kultury”, a uczestnicy forum mogli posłuchać prezentacji różnych pomysłów w zakresie promowania kultury na Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem jaworznickich instytucji oraz wziąć udział w debacie.

Forum rozpoczęło się wystąpieniami przedstawicieli RIK w Katowicach: Łukasza Dziuby oraz Macieja Zygmunta. Następnie o swojej działalności opowiadali jaworzniccy animatorzy i twórcy kultury. Katarzyna Pokuta z CK Teatru Sztuk mówiła o edukacji kulturowej i teatralnej dzieci z autyzmem. Efekty jej trzyletniej pracy z grupą dzieci autystycznych Niebieskie Żarówki i ich rodzicami mogliśmy niedawno oglądać podczas 27. edycji Spotkań Teatralnych, kiedy grupa świetnie zaprezentowała się w etiudzie “Krótka historia o wilkach i kozach”. O swoich wieloletnich doświadczeniach w prowadzeniu teatru dziecięcego opowiedziała Barbara Wójcik-Wiktorowicz (CK Teatr Sztuk), instruktorka grupy teatralnej Groszki.

Po tych wystąpieniach uczestnicy zwiedzili wystawę zorganizowaną z okazji obchodów 90-lecia szczakowskiego domu kultury. Po przerwie Marzenna Synowiec, dyrektor  “Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, zaprezentowała instytucję której przewodzi. Pani Monika Rejdych, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, wraz ze współpracowniczkami, przybliżyły działania biblioteki, a po nich dr Jakub Byrczek miał wykład “Kultura fizyczna w kulturze społecznej”.

W ostatnim wystąpieniu Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu i gospodarz wydarzenia, zaprezentował szeroką działalność MCKiS-u.

Bardzo cieszy mnie, że mogliśmy pełnić rolę gospodarza tegorocznego forum. Działalność kulturalna jest niezwykle istotna dla lokalnych społeczności, a w naszym mieście prężnie funkcjonujące instytucje kultury wykonują tę działalność na bardzo szeroką skalę i na wyjątkowo wysokim poziomie – powiedział m.in. Sebastian Kuś.

Tekst: Dawid Litka