Jaworznicki zespół AXIII wydał swoją debiutancką płytę “Adonai”.

To rezultat czteroletniej pracy zespołu, który tworzą: Sławomir Dubiel, Łukasz Siemion, Marcin Lepiarz i Artur Madejski. Album ukazał się końcem października. To na naszym lokalnym rynku muzycznym nowatorskie, świeże spojrzenie, nie tylko ze względu na ciekawe połączenie ambitnego, mocnego gitarowego grania i elektroniki, ale przede wszystkim dlatego, że krążek ma formę concept albumu.

Po pierwszych próbach w 2014 roku doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto byłoby zrobić coś więcej, niż tylko płytę z piosenkami i zdecydowaliśmy się właśnie na concept album. To fabularyzowana opowieść przekazana dzięki muzyce i tekstom na jednej płycie. Kolejne 11 utworów instrumentalnych i instrumentalno-wokalnych składa się w spójną, logiczną całość i opowiada pewną historię – wyjaśnia Łukasz Siemion, basista.

Stworzony przez jaworznickich muzyków materiał jest z pewnością wymagający. To nie tylko ciekawie zaaranżowane i wykonane mocne granie. Album zmusza słuchacza do refleksji, wymaga analizy, może kilkukrotnego przesłuchania. Jak zaznaczają sami twórcy, to materiał z pogranicza sacrum i profanum, zadający pytania, nie znajdujący jednej, prostej odpowiedzi.

Przy odpowiednim skupieniu da się odkryć kilka różnych wymiarów tej historii. Sama kwestia stworzenia może być odbierana na wiele sposobów. W interpretacji można przejść od dużego ogółu do szczegółu, od spojrzenia na społeczeństwo, świat, aż do wejrzenia w siebie. Pracowaliśmy wszyscy nad tym, żeby materiał był wielowymiarowy, wielokontekstowy – zaznacza Artur Madejski, gitarzysta i wokalista.

“Tak samo jak ogry i cebula”, album też ma warstwy – dodaje Łukasz Siemion.

Teksty są autorstwem Artura i Łukasza. Muzyka ilustrująca teksty, jak podkreślają, jest wypadkową ich czterech osobowości. Artyści stworzyli album sami. W domowym studiu perkusisty Sławomira Dubiela nagrali cały materiał. Miksem i masteringiem zajął się Artur Madejski. Efekt, jak można się przekonać, nie odbiega od tego, czego spodziewamy się po płytach wydanych przez duże wytwórnie.

Krążek dostępny jest w wersji fizycznej, można zamówić go, kontaktując się z nami np. przez fanpage. Można też znaleźć go w studiu tatuażu przy ul. Królowej Jadwigi 10. Jest również dostępny zupełnie za darmo w YouTube i we wszystkich popularnych internetowych serwisach muzycznych – wyjaśnia Sławomir Dubiel.

Muzycy w pierwszym kwartale przyszłego roku planują ruszyć z koncertami, jest zatem duża szansa, że uda nam się posłuchać ich na żywo w Jaworznie.

Tekst: DL