Monika Bryl, zastępca prezydenta Jaworzna

monika-brylZa nami 25 imprez z cyklu “Aktywne dzielnice”.  Było to przedsięwzięcie prawdziwie nowatorskie, zarówno pod kątem częstotliwości i lokalizacji pikników, jak i dużego zróżnicowania programu imprez. Wystąpiły m.in. zespoły śpiewacze z całego Jaworzna, zagrali muzycy reprezentujący wielorakie style – od klasyki po punk rock. Oczywiście nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych – dzieci uczestniczyły np. w warsztatach plastycznych, grach terenowych czy wielotematycznych zajęciach edukacyjnych. Naszym celem było stworzenie prawdziwie rodzinnej atmosfery tak, aby mieszkańcy poszczególnych dzielnic i osiedli mogli wspólnie spędzić czas i pogłębić łączące ich więzi. Mogliśmy podziwiać familijne turnieje łucznicze, sąsiedzkie konkursy w strzelaniu do bramki czy grupowe zajęcia z fitnessu, w czasie których tak samo dobrze bawili się i seniorzy, i młodzież. Mieszkańcy Jaworzna lubią niebanalną rekreację i aktywność, zatem w przyszłym roku “Aktywne dzielnice” powrócą.

Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu

sebastian-kuśCykl imprez “Atywne dzielnice”, którego Miejskie Centrum Kultury i Sportu było głównym organizatorem, możemy uznać za duży sukces. Kilkutysięczna liczba uczestników jest tego najlepszym potwierdzeniem. Bardzo mnie cieszy, że zorganizowaliśmy pikniki i festyny, których tematyka trafiła do gustu tak dużej liczby jaworznian. Niezwykle ważną rolę odegrała współpraca pomiędzy wszystkimi instytucjami kultury w naszym mieście, bo każda z nich wniosła do tej inicjatywy coś ciekawego i oryginalnego. Cykl 25 imprez, które odbywały się przez cztery miesiące średnio co tydzień, a czasem dwukrotnie w tygodniu, to duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Nie odnieślibyśmy sukcesu, gdyby nie zaangażowanie i praca wielu osób. Serdecznie dziękuję moim współpracownikom, którzy kolejny raz udowodnili, że tworzą świetny zespół i znają się na swojej pracy.

Bawiło się całe miasto

Ostatni z pikników rodzinnych w ramach cyklu “Aktywne dzielnice” odbył się w sobotę, 27 października w Jeleniu.

W siedzibie “Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna mieszkańcy dzielnicy mogli tego dnia zobaczyć i posłuchać występów zespołów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Na początek zagrał kwartet smyczkowy orkiestry “Archetti”. Muzycy jak zwykle pokazali swój kunszt. Udało się im nawet zaangażować publiczność do wspólnej zabawy, podczas wykonywania interpretacji utworów The Beatles oraz klasyków muzyki disco lat 70. w wyjątkowych, smyczkowych aranżacjach.

Drugi występ, na który tego dnia czekali mieszkańcy, to koncert zespołu folklorystycznego Jawor. Fenomenalne wykonania ludowych piosenek, bardzo dobry kontakt z publicznością i ogromna charyzma solistek zespołu to gwarancja świetnej zabawy podczas ich koncertów.

Uważam, że warto propagować folklor wśród młodych ludzi. Ale nie tylko, bo przecież starszym osobom takie wykonania również przynoszą wiele radości, często przywołując wspomnienia. Tym ważniejsze są występy w poszczególnych dzielnicach, kiedy można dotrzeć do słuchaczy, niemających możliwości posłuchania występów na żywo w innych miejscach – zaznacza Martyna Pluta, jedna z solistek zespołu Jawor.

Na scenie tego dnia wystąpiły też dzieciaki z Przedszkola Miejskiego nr 19 oraz panie z zespołu śpiewaczego Jelenianki.

Dziś spotkaliśmy się na ostatnim z pikników dla rodzin. Jak zwykle było mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Oprócz występów na uczestników czekały porady dietetyczki i kosmetyczki. Dzieciaki miały zajęcia plastyczne, ekologiczny pokaz mody, małe zawody sportowe i stoisko biblioteki – wymienia Barbara Stachańczyk z Centrum Kultury “Archetti”.

“Aktywne dzielnice” były cyklem 25 pikników i festynów dla całych rodzin. Rozpoczęły się 9 czerwca w Niedzieliskach, gdzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 uczestnicy mogli m.in. zobaczyć przygotowany przez nauczycieli spektakl, posłuchać koncertów i wziąć udział w ogromnej ilości atrakcji sportowych i rekreacyjnych.

W ciągu kolejnych 4 miesięcy na organizowanych wspólnie przez wszystkie jaworznickie instytucje kultury piknikach pojawiło się niemal 6 tysięcy osób. Imprezy miały bardzo różnorodny charakter. Można było na nich za darmo posłuchać koncertów rewelacyjnych jaworznickich orkiestr: kameralnej “Archetti” i rozrywkowej eM-Band. W ramach cyklu występowały też kapele rockowe – ostatni koncert “Letniego Festiwalu Rocka” wpisał się w harmonogram dzielnicowych pikników. Bawiliśmy się też z jaworznickimi zespołami śpiewaczymi, które zawsze świetnie potrafią zagrzać publiczność. Podczas pikników przygotowanych było mnóstwo konkurencji sportowych i zręcznościowych dla dzieci i całych rodzin. Można było strzelać z łuku, spróbować swoich sił w walkach sumo czy też w wyścigach w workach albo prześmiesznych “gaciobiegach”. Na najmniejszych czekały strefy malucha ze specjalnie dla nich przygotowanymi aktywnościami. Organizowane były warsztaty i zajęcia artystyczne, można było pograć w gry planszowe, czy spróbować swoich sił w rękodzielnictwie. Mieszkańcy podczas festynów częstowani też byli pysznościami, które przeważnie przygotowywały panie z jaworznickich zespołów śpiewaczych. Atrakcje skrojone były w taki sposób, żeby każdy z mieszkańców znalazł coś dla siebie.

“Aktywne dzielnice” zostały zapowiedziane przez prezydenta Pawła Silberta jesienią ubiegłego roku, podczas inauguracji miejskiego programu “Jaworzno Wspiera Rodziny”, jako jeden z jego istotnych elementów.

Organizatorami imprez, oprócz prezydenta naszego miasta były: Miejskie Centrum Kultury i Sportu przy współudziale poszczególnych jaworznickich instytucji kultury. Cykl współfinansowany był ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tekst: Dawid Litka

Mówią mieszkańcy

lucyna-plutaLucyna Pluta

Bardzo odpowiadała mi taka forma pikników, które służą integracji. Można było posłuchać pięknych piosenek, spotkać się ze znajomymi. Do tego pogoda nas rozpieszczała, cudowne babie lato. Myślę, że każdy kto zjawił się w Centrum czy w innej dzielnicy i postanowił spędzić wspólnie z mieszkańcami weekend, wracał do domu naładowany pozytywną energią.

piotr-ćwiekPiotr Ćwiek

Staraliśmy się, jak tylko czas pozwalał, uczestniczyć w każdym pikniku. Mamy dwoje małych dzieci, fantastycznie był dla najmłodszych zorganizowany czas. Dzieci skorzystały z zajęć kreatywnych, animacji. Jestem za tym, aby pikniki były organizowane w przyszłości, aby mieszkańcy z innych dzielnic nas odwiedzali, to służy integracji
międzydzielnicowej.

teresa-krasTeresa Kras

Zawsze, jak tylko spędzaliśmy weekend w Jaworznie, korzystaliśmy z pikniku. Najbardziej cieszyły się z tych imprez wnuki. Mogły malować, kleić, artystycznie się udzielać. Lubią zajęcia z paniami z biblioteki, brać udział w konkursach. Bardzo potrzebne są takie imprezy dla dzieci, ale dla nas starszych również. Możemy wtedy się spotkać z sąsiadami, znajomymi.

sylwia-mrożekSylwia Mrożek

Bardzo spodobały mi się pikniki w ramach “Aktywnych Dzielnic”. Wrażenie na mnie zrobiło zaangażowanie okolicznych mieszkańców w pieczenie ciast, przygotowanie różnych atrakcji. Programy pikników były super ułożone pod kątem nawet najmłodszych dzieci. To jest świetny pomysł na integrację, na wspólne budowanie dzielnicowych tożsamości.

magdalena-buczek-rydzewskaMagdalena Buczek-Rydzewska

W miarę możliwości korzystałam z dzieckiem z pikników. Zawsze było tak dużo atrakcji dla najmłodszych, że naprawdę miały w czym wybierać. Córce podobały się konkursy, zajęcia plastyczne, malowanie buziek i występy. Próbowała swoich sił na scenie, występując z innymi przedszkolakami. Bardzo bym chciała, aby kontynuowano w przyszłym roku takie inicjatywy.

ania-jochymekAnia Jochymek

Dziś w Jeleniu jestem pierwszy raz na imprezie z cyklu “Aktywne dzielnice”. Trochę szkoda, że wcześniej nie miałam okazji pojawić się na żadnym z pikników. Dziś przyszłam, bo zaprosiła mnie koleżanka, która występowała. Podobało mi się bardzo. Możliwość posłuchania występów ciekawych artystów w dzielnicy i to bez opłat, to bardzo dobry pomysł.

wiktoria-gawlikWiktoria Gawlik

Moja przyjaciółka, Natalia Smalcerz śpiewa w zespole ludowym Jawor i dziś przyszłam jej posłuchać i zobaczyć występ. Bardzo podobał mi się nie tylko występ Natalii, ale oczywiście całego zespołu. To ważne, że muzyka ludowa w tak dobrym wykonaniu jest promowana przez podobne inicjatywy wśród młodych ludzi jak my.

Zobacz także: