Festynowy serial trwa w najlepsze.

W ciągu ostatnich dwóch weekendów bawiliśmy się wspólnie w Dąbrowie Narodowej, w Śródmieściu i na Podłężu. Pikniki po hasłem “Aktywne dzielnice” okazały się strzałem w dziesiątkę.

14 lipca aktywnie było na placu przed Klubem Strażak w Dąbrowie Narodowej. Jak zwykle z przygotowanych atrakcji mogli się cieszyć zarówno ci młodsi, jak i dorośli uczestnicy zabawy. Oprócz animacji, stanowisk łuczniczych, maty dla zapaśników sumo, malowania twarzy i różnych zabaw plastycznych, które pojawiają się przy okazji większości dzielnicowych imprez, na dąbrowskim pikniku można było pograć w retro gry prowadzone przez Mariusza Kowalskiego, pooglądać występy taneczne i wokalne, wziąć udział w konkursach wiedzy o Polsce albo Unii Europejskiej i ekologicznym. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły taneczne: Paradise, Mini Starrs, Stars Junior i Inside prowadzone przez Anetę Szczyrzycę oraz Roztańczeni z instruktorką Judytą Fidzińską na czele. Krótki występ wokalny miała Anna Koper, a przez całą imprezę przeróżne włosko i hiszpańskojęzyczne przeboje przygrywał Dariusz Fec. Organizatorzy przygotowali też quizy rodzinne i konkurs plastyczny.

Przez cały czas można było kosztować słodkości przygotowanych przez zespół śpiewaczy i koło gospodyń wiejskich Dąbrowianki.

Nasze wypieki zawsze są świeże i przede wszystkim zupełnie naturalne, bez żadnych sztucznych dodatków. Na taką naturalną słodkość z pewnością można sobie pozwolić – zapewniały Dąbrowianki, które na koniec imprezy wystąpiły przed publicznością.

Głównym organizatorem tego wydarzenia było MCKiS, a współorganizatorami Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie Narodowej, która też przygotowała wiele atrakcji dla dzieciaków. Imprezę współfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dzień później cykl Aktywnych Dzielnic przybrał inną formę. Na scenie przed makietą kopalni Jacek Rudolf na Plantach wystąpiły zespoły Mastermen i Grafen, które mogliśmy już wielokrotnie słyszeć w Jaworznie. Największą gratką był jednak koncert eM Bandu Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna. Muzycy, pod wodzą Marka Malisza i z niesamowitym wokalistą Kamilem „Frankiem” Franczakiem, wykonali bardzo popularne utwory rockowe i popowe w świetnych big-bandowych aranżacjach. Rockowy charakter koncertu nie był przypadkowy, bo była to zarazem inauguracja tegorocznej edycji Letniego Festiwalu Rocka, organizowanego w Klubie Relax w Niedzieliskach, siedzibie eM Bandu.

Rodzinny piknik po hasłem “Aktywne dzielnice” dotarł 21 lipca do Podłęża. Impreza zorganizowana w ramach programu “Jaworzno Wspiera Rodziny” zgromadziła całe rodziny oraz tych, którzy postanowili słoneczne popołudnie spędzić wspólnie i aktywnie.

Na mieszkańców (w każdym wieku) czekało mnóstwo konkursów, rozgrywek sportowych, animacji. Miejska Biblioteka Publiczna proponowała plastyczne zajęcia pod hasłem “Wakacyjne podróże”. Dzieci robiły wachlarze hiszpańskie, smoki chińskie, bumerangi, brały udział w quizach, zgadywankach, malowały duży mural. Klub Podłęże przygotował rozgrywki w scrabble i malowanie na szkle, a Muzeum Miasta Jaworzna przeprowadziło konkurs wiedzy o Jaworznie. Można też było włączyć się w szydełkowanie ośmiorniczek dla maluszków. Teatr Sztuk Galeria SEKTOR I oferował zajęcia plastyczne, dzieci malowały duży obraz swojego pomysłu oraz z rodzicami dziergały na drutach girlandy, robiły kolorowe pompony. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też konkurencje rekreacyjne, w których mogły brać udział całe rodziny. A były to: wyścig na rurach gumowych, biegi w spodniach animacyjnych, sumo, strzelanie z łuku, badminton czy jazda na dziwnych rowerach i hulajnogach.

Na zwycięzców czekały nagrody, które wręczyła Monika Bryl, zastępca prezydenta naszego miasta. Najmłodsi mogli układać konstrukcje z klocków wielkogabarytowych lub poszaleć w dmuchanym statku pirackim. Bardzo ciekawą ofertą była “Kolorowa ulica sezamkowa”, czyli interaktywny program dla dzieci. Najmłodsi śpiewali, tańczyli razem z animatorami przebranymi za postacie z “Ulicy Sezamkowej”. W przerwie między konkurencjami występowali na scenie tancerze z zespołu PARADISE z klubu Podłęże.

Organizatorzy pikniku w Podłężu to: MCKiS, przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Teatrem Sztuk, MBP i Muzeum Miasta Jaworzna.

Na wszystkie wydarzenia cyklu “Aktywne dzielnice” zaprasza prezydent miasta Jaworzna Paweł Silbert.

Tekst: ES, DL