30 czerwca, w sobotę, w ramach cyklu “Aktywne Dzielnice”, na swoim rynku bawili się mieszkańcy Byczyny. Piknik rodzinny poprzedziły sportowe rozgrywki odbywające się w ramach II Byczyńskiego Byka. Chętni mogli wziąć udział w ośmiokilometrowym rajdzie Nordic Walking, Rajdzie Rowerowym na 17 km, a także rozgrywającym się w “Niko” Turnieju Szachowym systemem P-10.

W czasie popołudniowego pikniku uczestnicy mogli wysłuchać koncertu “Byczynianek”, które niedawno obchodziły swoje 35-lecie. Na scenie zaprezentowali się także najmłodsi mieszkańcy Byczyny uczęszczający do Przedszkola Miejskiego nr 18 i Szkoły Podstawowej nr 20. Wystąpił także taneczny zespół “Mażoretki”, który na co dzień trenuje w szczakowskim Domu Kultury.

Na stoiskach wokół rynku przygotowano wiele konkursów i animacji skierowanych do dzieci, zaś dorośli mogli sprawdzić się w konkursie ekologicznym, odpowiadając na 10 pytań z zakresu dbania o środowisko, recyklingu i smogu. Trzy osoby, które najlepiej wypadły, zostały nagrodzone przez TAURON Wydobycie S.A. równorzędnymi talonami na 800 kg ekogroszku.

Piknik był też doskonałą okazją do wręczenia nagród laureatom dopołudniowego Turnieju Szachowego, projektu “Znaczek byczyński z ważną datą 1229” i prac plastycznych “Wakacyjne Origami”.
Przy rynku ustawiono także tablice ze zdjęciami konkursu fotograficznego “Byczyna- gdzie to jest?”, który cieszył się dużą popularnością. Na koniec przygrywał lokalny zespół, który porwał bawiących się mieszkańców do tańca.