Ponad dwieście dziecięcych gimnastyczek zaprezentowało się w I Ogólnopolskim Rekreacyjnym Turnieju Gimnastyki Artystycznej w Jaworznie. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 13 listopada, w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Organizatorem I Ogólnopolskiego Rekreacyjnego Turnieju Gimnastyki Artystycznej w Jaworznie był „Górnik” Jaworzno, a współorganizatorem Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Turniej odbył się w ramach Narodowego Święta Niepodległości.

– 11 listopada jest ważnym dniem dla każdego Polaka. Jeszcze nigdy nie było zawodów gimnastycznych pod taką nazwą i postanowiliśmy zorganizować je jako pierwsi. Mam nadzieję, że turniej uda nam się zorganizować także w kolejnych latach – mówi inicjatorka wydarzenia, Paulina Koralik, główna trenerka Akademii Gimnastycznej Górnika Jaworzno, była zawodniczka gimnastyki artystycznej startująca w zawodach krajowych i międzynarodowych oraz sędzia na zawodach gimnastyki artystycznej grup B ligh i C.

Zgromadzonych w hali MCKiS powitał uroczyście prezes zarządu „Górnika”. – Serdecznie witam uczestniczki turnieju, całą widownię, bliskich zawodniczek i wszystkich, którzy kochają ten sport – mówił Jerzy Ryba.

W czasie jaworznickiego turnieju zaprezentowały się zawodniczki klubów z całej Polski. Do Jaworzna przyjechały reprezentantki La Passione Łódź/ Wrocław, RG Art Opole, UKS Olimpic, CG Olimpic, Charyzma Olesno, UKS Gliwice, SG Roztoczanka, Pasja, SS Gracja Wieliczka, Oarte Bytom, Akademia Talentów, SGA Biała Podlaska, KS Orion Łodygowice, Studio Gwiazd, Diament Dobczyce/ Myślenice, Arabeska Niepołomice i UKS Energia Imielin. Startowała też nasza jaworznicka Akademia Gimnastyki Górnika Jaworzno.

Dziewczynki brały udział w zmaganiach indywidualnych i grupowych. W tej pierwszej kategorii gimnastyczki wykonywały układ taneczny z przyborami: maczugą, obręczą, piłką czy wstążką. Zawodniczki prezentowały się w czasie skoków, pokazywały swoje zdolności akrobatyczne. – Poziom gimnastyczny zawodniczek był bardzo różnorodny. Udział w zmaganiach wzięły doświadczone zawodniczki, a także dziewczynki dopiero zdobywające swoje doświadczenie. W czasie zawodów zobaczyć można było różnorodne układy taneczne, akrobacje. Mam nadzieję, że z roku na rok poziom zawodniczek będzie rósł – mówi sędzia i trenerka RG Art Opole, Olga Kulyrska.

Występom towarzyszyły wielkie emocje startujących oraz ich bliskich, którzy kibicowali dziewczynkom z trybun.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli wicemarszałek województwa śląskiego, Dariusz Starzycki, oraz prezydent Jaworzna, Paweł Silbert. Natomiast partnerem wydarzenia była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Nagrody zawodniczkom wręczali m.in.: Jerzy Ryba, Dariusz Starzycki czy dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, Sebastian Kuś.

– Ogromnie się cieszę, że w naszym mieście ruszyła kolejna fantastyczna impreza. Turniej gimnastyki artystycznej to wydarzenie bardzo widowiskowe, które ściągnęło zawodniczki z całej Polski. Pokazuje to, jakim zainteresowaniem te imprezy się cieszą i że warto je organizować – przekonuje Dariusz Starzycki. – Serce rośnie, kiedy ogląda się młodych ludzi, którzy z taką pasją podchodzą do tego, co robią. Mam nadzieję, że ta impreza także wpisze się na stałe w jaworznicki kalendarz imprez sportowych i spotkamy się na tym turnieju także za rok – dodaje wicemarszałek województwa śląskiego.

Natalia Czeleń

W czasie turnieju nagrodzono najlepsze młode gimnastyczki z całego kraju | fot. Andrzej Pokuta