Na niecodzienne znalezisko natrafili pracownicy, którzy zdemontowali pomnik Bojowników Polskiego Ruchu Oporu poległych w latach 1846-1945. W podstawie monumentu przy ul. Grunwaldzkiej znajdowała się butelka z zamkniętym wewnątrz “listem”. Jakie było przesłanie i kto umieścił kartkę w szkle?

Pomnik powstał w 1961 r. Autorami wiadomości byli kamieniarze – informuje Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna. Na jednej stronie kartki zapisali swoje nazwiska, a na drugiej podali wysokość swojej dniówki i ceny składników potrzebnych do produkcji bimbru na bazie pszenicy – opisuje.

Butelka została umieszczona w podstawie pomnika i zalana betonową zaprawą.

Jak widać materiał budowlany był słabej jakości, skoro znalezisko bez problemu dało się z niego wyciągnąć – komentuje dyrektor. To swoiste “wmurowanie kapsuły czasu” musiało być spontaniczną akcją, ponieważ kamieniarze wykorzystali zwykłą, na dodatek nieoczyszczoną butelkę po paście do podłóg, a wiadomość zapisali na karteczce wyrwanej najprawdopodobniej z notesu – zaznacza Przemysław Dudzik.

Butelka i jej zawartość trafiły do muzealnej kolekcji, a zdemontowany pomnik znajduje się w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej.

Tekst: AZ-H