Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie dostanie 1 mln 250 tys. zł. Pieniądze udało się zdobyć z budżetu państwa dzięki poprawce zgłoszonej przez posła Dariusza Starzyckiego. W jaworznickiej lecznicy z niecierpliwością czekają na ten znaczący zastrzyk gotówki.

Te pieniądze to bardzo dobra wiadomość dla szpitala, ale przede wszystkim to znakomite wieści dla naszych pacjentów, bo dzięki tym środkom będziemy mogli kupić sprzęt wysokiej klasy, który posłuży do diagnozowania chorych – zapewnia Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Pieniądze dla jaworznickiego szpitala, dzięki którym w miejskiej lecznicy pojawią się bardzo oczekiwane, specjalistyczne urządzenia,zostały zapisane w uchwalonym przez Sejm budżecie państwa na 2018 rok.

Dzięki złożonej przeze mnie poprawce do ustawy, nasz szpital otrzyma 1,25 mln zł – informował Dariusz Starzycki na Facebooku wprost z Sejmu.

Od chwili, kiedy stary mammograf odmówił dalszej pracy, a jego naprawa okazała się nieopłacalna, poseł czynił starania o pozyskanie środków dla naszego szpitala. Udało mu się przekonać członków Komisji Finansów Publicznych, a później Sejm przyjął także tę poprawkę, uchwalając tegoroczny budżet.

Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na zakup aparatu do mammografi, który zastąpi szpitalne, zepsute urządzenie. Okazało się bowiem, że koszty ewentualnej naprawy przewyższają już jego wartość. Sytuacja była patowa. Najwięcej traciły pacjentki, bo brak sprzętu, to brak możliwości wykonania badania, a szpital w Jaworznie słynie z tego, że w określonych przypadkach wykonuje się tutaj operacje nowotworu piersi z jednoczasową rekonstrukcją.

Dla pacjentek ma to naprawdę ogromne znaczenie, bo pozwala uniknąć wielkiej traumy, jaką jest utrata piersi – mówi doktor Józef Kurek.

Awaria mammografu była też fatalną wiadomością dla specjalistów z jaworznickiej lecznicy. Do czasu uszkodzenia sprzętu bardzo często trafiali na szczyty rankingów zespołów najlepiej wykonujących badania mammograficzne.

Często byliśmy w pierwszej dziesiątce takich rankingów na szczeblu kraju. Teraz znów pacjentki będą mogły korzystać z wiedzy i umiejętności naszych specjalistów, którzy dostaną do dyspozycji nowoczesny sprzęt – podkreśla dyrektor jaworznickiej lecznicy.

Nowy aparat ma pozwalać na zdiagnozowanie nawet maleńkiej mikrozmiany w piersi. To bardzo ważne, bo wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie odpowiednich kroków, daje szanse na powrót do pełnego zdrowia. Przed awarią sprzętu w jaworznickim szpitalu przeprowadzano 3 tysiące badań mammograficznych rocznie. Lekarze wierzą, że kiedy już sprzęt trafi do lecznicy, to uda się tę liczbę badań przeprowadzić również w tym roku. Pieniądze, które trafią do naszego szpitala pozwolą również na zakup nowoczesnego aparatu do USG.

Badania mammograficzne są przeznaczone dla kobiet po 40 roku życia, ale wiadomo, że na choroby nowotworowe piersi zapadają też młodsze panie. Dobrej klasy aparat USG to dla nich najmniej inwazyjne rozwiązanie – tłumaczy Józef Kurek.

Tekst i zdjęcie: Grażyna Dębała

Zobacz także: